Lymfodrenáž - přístrojová nebo ruční?

28. ledna 2017 v 14:03 | Kateřina |  Zdravotní články
Dnešní doba nabízí spoustu procedur pro zeštíhlení, na celulitidu - správný název je celulita - v případě pomerančové kůže která je viditelná pouze "štípacím" testem...
Největší boom stále zažívají Lymfodrenáže.
Nejvíce se v akcích objevují ty přístrojové, které nám slibují zeštíhlení, zbavení se celutitidy, odvodnění a vůbec mnohdy nesmysly.
Přístrojová lymfodrenáž válcuje svojí cenou i pomyslnou časovou úsporou tu manuální (ruční). Ale která je opravu ta skutečně účinná? A pro tělo neškodná?
Přístrojová lymfodrenáž - jak asi každý ví, jsou takové "kalhoty"a trvá od 30ti do 60ti minut.
Tyto kalhoty se nafukují a vyfukují postupně v určitých a předem nadefinovaných časových intervalech od shora až nahoru. Tím jak se nafukují a vyfukují, působí na lymfatický systém.
Ale jsou skutečně tak dobré a lepší než ruční? Nejsou. Žádný přístoj nenahradí skutečnou ruční "masáž".
Přístroj se nedá nijak nastavit a jede pořád stejnou sekvenci na všech partiích bez ohledu na aktuální stav.
Bohužel asi největším problémem u přístrojové lymfodrenáže je to, že mnohdy ji obsluhují lidé, bez jakéhokoliv vzdělání - ruční lymfodrenáže, zdravotnické vzdělání. A tudíž ani neví, na jakém principu fungují. Nedokáží klientovi vysvětlit, proč, Vás kalhoty nemohou stahovat, ale pouze jen lehce mačkat - spíše jakoby lehtat. A tak nastavují přístroje do takových tlaků - protože to mašinka umožňují, které jsou až zdraví ohrožující.
Optimální tlak je 30-40 mmHg, ale přístroj lze nastavit až do 200mmHg a více. Pro prorovnání - tlak 30-40mmHg neslisuje ani pomeranč, kdežto ten vyšší už jej rozmačká na kaši.
Lymfatický systém - to jsou cévy, uložené v podkoží a tím, že je budeme mačkat takovou silou, si můžeme ublížit.
Druhým problémem u přístrojové lymfodrenáže je to, že, ti co nás do kalhot zapínají, ve většině případů nám neotevřou lymfatické uzliny na krku a jen zapnou mašinku a ležte si...jenže s lymfou je to jako s přehradou, kterou chcete vypouštěť. Abyste ji mohli vypustit, musíte otevřít stavidlo. Takže neotevření uzlin na krku způsobuje nesprávný tok lymfy a může Vám způsobit vážné zdravotní komplikace!
Ruční lymfodrenáž je jiná, je to sice cenově dražší procedura, trvá minimálně 60 minut. Ale je to velice jemná hmatová technika, kdy se jemnými krouživými pohyby působí na lymfatický systém. Když je na některé partie třeba zaměřit se více - vyšší tlak, vyšší počet opakování, není to problém a stejně tak naopak.
Ruční lymfodrenáž se přizpůsobuje individuálním potřebám každého klienta/pacienta, tudíž nemůže ublížit. Nemůže ji provádět každý. Na ruční lymfodrenáž jsou různé kvalitní kurzy, s podmínkou složení závěrečné zkoušky z lymfologie.
U přístrojové lymfodrenáže nic takového NENÍ!
Shrnutí a doporučení:
Lymfodrenáž je vhodné absolvovat 5 - 10x v intervalu 1-2x týdně. A poté 1-2x do měsíce udržovací kůru.
Dva dny před ní je ideální zvýšit pitný režim, omezit tučná a nadýmavá jídla - vše po celou dobu kůry.
Doporučuje se také vypustit zcela kávu a mléčné výrobky. Káva odvodňuje a dehydruje, mléčné výrobky zahleňují organismus a zpomalují tok lymfy.
Ideální je zařadit více pohybu - ale nic se nemá přehánět oproti standartnímu režimu.
DŮLEŽITÉ - LYMFODRENÁŽ KRATŠÍ NEŽ 45 MINUT NEMÁ SMYSL. LYMFA ZAČÍNÁ "FUNGOVAT" AŽ PO 20TI MINUTÁCH KDY SE S NÍ PRACUJE!!!
Moje doporučení? Pokud se i přesto, rozhodnete absolvovat přístrojovou lymfodrenáž, pečlivě si prozkoumejte stránky salonu, zjistěte si, zdali otevírají uzliny na krku, nastavují správně doporučený tlak (30-40mmHg) a něco o tom vědí.
Dalším nezbytným předpokladem je informovat klienta o tom, aby si přinesl leginy nebo lépe kompresní punčochy. Jde hlavně o hygienu.
Ať již jdete na ruční nebo přístrojovou je vhodné si poté natáhnout komresní punčochy.
Hodně stěstí při správném výběru lymfodrenáže.
Kateřina
Masér/terapeut
P.S. Článek je psán z mých osobních zkušeností jakožto lymfoterapeuta a také z doporučení lymfologickou asociací
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama