Leden 2017

Lymfodrenáž - přístrojová nebo ruční?

28. ledna 2017 v 14:03 | Kateřina |  Zdravotní články
Dnešní doba nabízí spoustu procedur pro zeštíhlení, na celulitidu - správný název je celulita - v případě pomerančové kůže která je viditelná pouze "štípacím" testem...
Největší boom stále zažívají Lymfodrenáže.
Nejvíce se v akcích objevují ty přístrojové, které nám slibují zeštíhlení, zbavení se celutitidy, odvodnění a vůbec mnohdy nesmysly.
Přístrojová lymfodrenáž válcuje svojí cenou i pomyslnou časovou úsporou tu manuální (ruční). Ale která je opravu ta skutečně účinná? A pro tělo neškodná?
Přístrojová lymfodrenáž - jak asi každý ví, jsou takové "kalhoty"a trvá od 30ti do 60ti minut.
Tyto kalhoty se nafukují a vyfukují postupně v určitých a předem nadefinovaných časových intervalech od shora až nahoru. Tím jak se nafukují a vyfukují, působí na lymfatický systém.
Ale jsou skutečně tak dobré a lepší než ruční? Nejsou. Žádný přístoj nenahradí skutečnou ruční "masáž".
Přístroj se nedá nijak nastavit a jede pořád stejnou sekvenci na všech partiích bez ohledu na aktuální stav.
Bohužel asi největším problémem u přístrojové lymfodrenáže je to, že mnohdy ji obsluhují lidé, bez jakéhokoliv vzdělání - ruční lymfodrenáže, zdravotnické vzdělání. A tudíž ani neví, na jakém principu fungují. Nedokáží klientovi vysvětlit, proč, Vás kalhoty nemohou stahovat, ale pouze jen lehce mačkat - spíše jakoby lehtat. A tak nastavují přístroje do takových tlaků - protože to mašinka umožňují, které jsou až zdraví ohrožující.
Optimální tlak je 30-40 mmHg, ale přístroj lze nastavit až do 200mmHg a více. Pro prorovnání - tlak 30-40mmHg neslisuje ani pomeranč, kdežto ten vyšší už jej rozmačká na kaši.
Lymfatický systém - to jsou cévy, uložené v podkoží a tím, že je budeme mačkat takovou silou, si můžeme ublížit.
Druhým problémem u přístrojové lymfodrenáže je to, že, ti co nás do kalhot zapínají, ve většině případů nám neotevřou lymfatické uzliny na krku a jen zapnou mašinku a ležte si...jenže s lymfou je to jako s přehradou, kterou chcete vypouštěť. Abyste ji mohli vypustit, musíte otevřít stavidlo. Takže neotevření uzlin na krku způsobuje nesprávný tok lymfy a může Vám způsobit vážné zdravotní komplikace!
Ruční lymfodrenáž je jiná, je to sice cenově dražší procedura, trvá minimálně 60 minut. Ale je to velice jemná hmatová technika, kdy se jemnými krouživými pohyby působí na lymfatický systém. Když je na některé partie třeba zaměřit se více - vyšší tlak, vyšší počet opakování, není to problém a stejně tak naopak.
Ruční lymfodrenáž se přizpůsobuje individuálním potřebám každého klienta/pacienta, tudíž nemůže ublížit. Nemůže ji provádět každý. Na ruční lymfodrenáž jsou různé kvalitní kurzy, s podmínkou složení závěrečné zkoušky z lymfologie.
U přístrojové lymfodrenáže nic takového NENÍ!
Shrnutí a doporučení:
Lymfodrenáž je vhodné absolvovat 5 - 10x v intervalu 1-2x týdně. A poté 1-2x do měsíce udržovací kůru.
Dva dny před ní je ideální zvýšit pitný režim, omezit tučná a nadýmavá jídla - vše po celou dobu kůry.
Doporučuje se také vypustit zcela kávu a mléčné výrobky. Káva odvodňuje a dehydruje, mléčné výrobky zahleňují organismus a zpomalují tok lymfy.
Ideální je zařadit více pohybu - ale nic se nemá přehánět oproti standartnímu režimu.
DŮLEŽITÉ - LYMFODRENÁŽ KRATŠÍ NEŽ 45 MINUT NEMÁ SMYSL. LYMFA ZAČÍNÁ "FUNGOVAT" AŽ PO 20TI MINUTÁCH KDY SE S NÍ PRACUJE!!!
Moje doporučení? Pokud se i přesto, rozhodnete absolvovat přístrojovou lymfodrenáž, pečlivě si prozkoumejte stránky salonu, zjistěte si, zdali otevírají uzliny na krku, nastavují správně doporučený tlak (30-40mmHg) a něco o tom vědí.
Dalším nezbytným předpokladem je informovat klienta o tom, aby si přinesl leginy nebo lépe kompresní punčochy. Jde hlavně o hygienu.
Ať již jdete na ruční nebo přístrojovou je vhodné si poté natáhnout komresní punčochy.
Hodně stěstí při správném výběru lymfodrenáže.
Kateřina
Masér/terapeut
P.S. Článek je psán z mých osobních zkušeností jakožto lymfoterapeuta a také z doporučení lymfologickou asociací

Masáž v těhotenství - ano či ne?

26. ledna 2017 v 20:22 Zdravotní články
V dnešní době se masáže a relaxace stávají nezbytnou součástí našich životů. Bez nich bychom už někteří ani nemohli žít. Ta chvíle, kdy si lehneme a někdo se nám věnuje a zároveň tím uděláme něco pro svoje zdraví a když je navíc masáž v kombinaci s aromaterapií, to je teprve blaho.
Ale co masáže a těhotné ženy? Spousta "těhulek" ani neví, že mohou na masáže chodit a spousta masérů/terapeutů se "bojí" na ni " sáhnout. Natožpak aby masáž v těhotenství byla kombinována s výše zmiňovanou aromaterapií.
Nelze to pochopit, od klientek vím, že mají v těhotenství problém najít salon/studio, kde provádějí těhotenské masáže nebo naopak tam kde docházejí do doby než otěhotní, se o ně už dále v tomto směru nepostarají…ale proč? Jen proto, že je těhotná? Těhotná přece nerovná se nemocná.
V těhotenství jsou masáže i aromaterapie velice přínosným typem relaxace, ale také účinnou formou jak bojovat s bolestmi zad.
Masáže se sice provádějí velice jemně, oproti klasické masáži, jakmile už "těhulka" nemůže ležet na bříšku, leží na boku, v případě většího bříška je vhodné použít těhotenský/kojící polštář, pro pohodlnější uvelebení se na boku a masírují se záda, šíje je pak lepší namasírovat v sedě nebo i s hrudníkem v leže na zádech, pokud to nečiní potíže.

V případě těhotenských masážích se nesmí vyvíjet přílišní tlak v oblasti beder a nesmí se dělat masáž akupresurní - tlaková po celém těle. V případě, že se masírují i nohy, nesmí se provádět reflexní masáž chodidel, chodidla je možno jen pohladit, lehce promnout, ale spousta těhotných dam, zvláště pokud jsou kypřejších tvarů už před otěhotněním, mají právě onu masáž plosek ráda, protože jsou enormně zatěžovány ve většině případů - ulehčit se nožce dá jen kvalitní botou. Ale bohužel pro "těhulky" jsou na ploskách nohy umístěny reflexní body celého těla - taková orgánová mapa našeho těla a tato masáž by mohla způsobit předčasný porod, v rannějších stádiích i potrat.

Jinak se může masírovat s určitými ohledy vše, obzvláště příjemné je do masáže zahrnout i bříško, protože miminko již vše vnímá. Ale to už je jen takový příjemný bonus.

Co se týká využití aromaterapie v masážích u těhotných, tam je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, protože ne všechny silice se mohou použít.
Nikdy se nic nepokazí dřevitými silicemi a citrusy. Další indikace jiných olejů, je dle potíží a musí se volit velice s citem a znalostmi aromaterapie.
Aromaterapeutická masáž jak má být je navíc příjemným doplňkem při těhotenských masážích a může více umocnit zážitek z masáže a navíc o to více ulevit při případných bolestech zad i psychické zátěži….

Určitě za svoje spokojené klientky mohu masáže v těhotenství jen doporučit a nebát se a dopřát si tuto blahodárnou proceduru.


Krásný den všem

Kateřina
Masér/Terapeut
www.relaxmasaz.cz